Bezpieczeństwo w sieci – social media

Bezpieczeństwo w sieci - social media

Wiele osób wciąż nie traktuje poważnie słów o tym, że w sieci nie są anonimowi. Tymczasem o anonimowość trudno, szczególnie tam, gdzie wymagana jest rejestracja, a następnie logowanie. Oczywiście nie wszyscy rejestrują się używając prawdziwych danych, ale Internet od dawna potrafi już wychwycić osoby, które używając jednego adresu e-mailowego czy jednego adresu IP tworzą wiele fikcyjnych kont. Tego typu konta powstają w wielu miejscach sieci, szczególnie w mediach społecznościowych. Ale jak my, prawdziwi użytkownicy Facebooka, możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Bezpieczeństwo w sieci – jak rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych?

Dzień bez „fejsa” dniem straconym? Jeśli zaliczasz się do osób, które bardzo często odwiedzają popularne serwisy społecznościowe, koniecznie przeczytaj ten artykuł. A nawet jeśli zerkasz na Facebooka tylko od czasu do czasu, również zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Z kanałów social media korzysta ogromna liczba użytkowników. Jako, że jest to tak powszechne i dobrze nam znane, często w ogóle nie bierzemy pod uwagę możliwości, że coś mogłoby pójść nie tak. Tymczasem w sieci zawsze należy zachować ostrożność.

Wybierz odpowiednie hasło

Wybór mocnego hasła to podstawa. Mocne, czyli jakie? Część serwisów dokładnie określa jakiej długości ma być hasło i jakiego rodzaju znaki zawierać. Niezbędne minimum to sześć znaków. Mogą to być zarówno cyfry, jak i litery. Hasło nie powinno być oczywiste dla otoczenia. Imię czy data urodzin (własna bądź kogoś bliskiego) to na ogół bardzo zły pomysł.

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Nie udostępniaj danych logowania

Danych logowania nigdy nie wpisujemy nigdzie indziej niż na właściwej stronie logowania (zawsze należy sprawdzić adres URL). Nie udostępniamy haseł znajomym, nie zapisujemy w ogólnodostępnym dokumencie Word.

Unikamy upubliczniania profilu

Jeśli chodzi o fanpage, raczej trudno ukrywać jakiekolwiek dane. Przeciwnie –  rzetelnych informacji powinno być jak najwięcej. Natomiast, jeśli mowa o użytkownikach prywatnych, nie zaleca się upubliczniania profilu. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem blokady dla osób spoza kręgu naszych znajomych. Oczywiście nikt nam tego nie zabroni, ale podawanie adresu zamieszkania, miejsca pracy czy numeru telefonu również nie jest wskazane. Rozsądnie wybieramy zdjęcia, którymi chcemy dzielić się w sieci.

Pamiętamy o wylogowaniu

Bezpieczeństwo w sieci zależy również od tego, z jakich sprzętów korzystamy. Warto o dobry stan komputera, w szczególności o dobry program antywirusowy. Poza tym po każdej zakończonej sesji należy się wylogować. O ile w przypadku komputerów domowych ryzyko, że ktoś skorzysta z naszego konta jest niewielkie, o tyle w przypadku komputerów biurowych drastycznie rośnie.