Co to jest optymalizacja strony internetowej?

pozycjonowanie stron

To dostosowanie wszystkich elementów witryny tak, by wyszukiwarki dostrzegły właśnie ją, a jednocześnie by była równie atrakcyjna dla ludzi, jak i automatów. 

komputer i kawa
komputer i kawa

Wirtualny świat rządzi się swoimi prawami i albo podporządkujesz się tym regułom, albo wyskoczysz z gry. Nie wystarczy z ciekawą stroną internetową o unikalnej treści, opatrzoną dobrą grafiką i zdjęciami z hipnotyzującym wręcz nagłówkiem zapukać do drzwi tego świata, by zostać zaproszonym do środka i jeszcze być potraktowanym po królewsku. Można co najwyżej dać się zauważyć i to przez równie przypadkowych graczy, lecz by zostać tym, który rozdaje karty, trzeba pokochać te zasady i do nich się dostosować.  A jakie to reguły kierują tym światem opartym na elektronicznej komunikacji? Od czego zacząć, na co postawić, a z czego zrezygnować? Od początku, czyli od optymalizacji takiej z pozoru idealnej strony internetowej właśnie pod kątem wyszukiwarek. Bo dobra optymalizacja to początek naszej drogi do sukcesu, a jednocześnie warunek konieczny, by można mówić o dalszych działaniach i skutecznym jej pozycjonowaniu.

Jakie więc elementy poddać takiej optymalizacji? Wszystkie! Ale zacznijmy od optymalizacji kodu takiej witryny internetowej. Idealny kod powinien zajmować jak najmniej miejsca, zawierać grafiki odpowiednio wyważone i opisane, co przekłada się na szybkość wyświetlania strony internetowej oraz zmniejszenie obciążenia serwera. Jednocześnie optymalny kod musi być przy tym jak najbardziej przejrzysty i oczywiście zgodny ze standardami. Jeśli do tego dołączymy dostosowanie go pod kątem wyszukiwarek internetowych, czyli zatroszczymy się między innymi o odpowiednią hierarchię nagłówków czy też dobrze skonstruowane Meta Tagi, otrzymamy optymalny kod. Ale to nie wszystko, by mówić o pełnej optymalizacji. Do tego należy dołączyć dostosowanie treści witryny, czyli odpowiednie ułożenie jej kolejności, zaznaczenie słów kluczowych i dobór stylu, tak by był łatwy do czytania. No i ostatni element, który należy również dopieścić to grafika. Odpowiednio dobrać jej format i stopień kompresji. Warto też zatroszczyć się o jednoznaczne opisy plików graficznych.

Wszystkie te zmiany dadzą pożądany efekt, w postaci maksymalnie najwyższej pozycji strony w wyszukiwarkach internetowych.