Jak wybrać dobre zdjęcie na bloga?

Dobre zdjęcie na bloga - jak wybrać

Prowadzenie bloga to nie tylko pisanie ciekawych, wartościowych artykułów. Jeśli zależy nam na odbiorcach, powinniśmy publikować teksty regularnie, a zarazem podnosić ich atrakcyjność poprzez zastosowanie bardzo prostych metod. Niekiedy wystarcza formatowanie tekstu, użycie nagłówków i opublikowanie kilku grafik. Tylko jak wybrać dobre zdjęcie na bloga?

Dobre zdjęcie na bloga, czyli jakie?

Zdjęcie powinno uzupełniać treść wpisu blogowego. Nie warto dodawać zdjęć przypadkowych, zupełnie niepowiązanych z tematyką bloga czy treścią artykułu. Nad zdjęciem należy myśleć już na etapie pracy nad tekstem. To wcale nie jest takie proste. Trudno jest wybrać jedną fotografię, która będzie stanowiła prezentację wszystkiego, co zostało opisane w artykule. W tym przypadku warto wspomóc się nagłówkami, być może łatwiej będzie dopasować zdjęcie do nich? Dobrze dobrane zdjęcie podnosi atrakcyjność tekstu i zachęca do lektury. Źle dobrana fotografia może niemiło zaskoczyć czytelnika.

Wybór zdjęcia na bloga jest trudny

Dobre zdjęcie na bloga nie powinno szokować

Jeśli prowadzimy bloga skierowanego do konkretnej grupy odbiorców, nie powinniśmy publikować zdjęć kłócących się z ich estetyką. To dość nierozważne posunięcie. Raczej unikajmy zdjęć ryzykownych, szokujących czy po prostu niestosownych, chyba że blog jest miejscem, w którym trudne tematy są nieustannie poruszane. Niestosowne zdjęcia mogą też spowodować, ze czytelnicy nie będą chcieli udostępniać wpisów w mediach społecznościowych.

Zakupy w bankach zdjęć

Darmowe banki zdjęć umożliwiają pobranie najróżniejszych fotografii. Nie jest to ani problematyczne, ani czasochłonne. Niestety w przypadku darmowych banków zdjęć istnieje ryzyko, że taka sama fotografia pojawiła się już na innym, podobnym blogu. Niekiedy lepiej zapłacić za zdjęcie z płatnego banku i mieć świadomość, że wybrana fotografia nie jest wyjątkowo popularna w sieci i nie opatrzyła się już użytkownikom. Oryginalne zdjęcie przykuwa wzrok odbiorców i ma szanse zwiększyć popularność artykułu.

Dobre zdjęcie na bloga można stworzyć samodzielnie

Oczywiście spora grupa blogerów samodzielnie wykonuje i obrabia zdjęcia. Fotografie są wyjątkowe, niepowtarzalne, a zarazem charakterystyczne dla tego jednego, konkretnego bloga. Samodzielnie można również wykonać grafikę czy wykres – wystarczy do tego prosty program graficzny, których w sieci nie brakuje. Warto wspomnieć chociażby o programie Canva, nie wymagającym pobierania i instalacji na komputerze, a posiadającym bardzo intuicyjny interfejs. W programach graficznych można również przerabiać zdjęcia pobrane z banków zdjęć.

Dobre zdjęcie na bloga można wykonac samemu

Dobre zdjęcia na bloga to zdjęcie zoptymalizowane

Optymalizacja zdjęć i grafik zwiększy szansę na widoczność strony w SERPach, a samego zdjęcia w wyszukiwarce Google Grafika. Bardzo ważne są nazwy zdjęć oraz atrybuty alt. Nie powinny być zbyt skomplikowane, natomiast muszą zawierać słowo kluczowe. Ważna jest również kompresja pliku graficznego. Zbyt duże zdjęcia sprawiają, ze strona długo się ładuje, a przecież szybkość ładowania strony jest czynnikiem rankingowym Google.