Google zapowiada mobile-first index w 2018 roku

Mobile-first index zostanie wprowadzony w 2018 roku

Większość z nas z trudem zniosłaby rozłąkę ze swoim telefonem komórkowym. Nie bez przyczyny mówimy „bez telefonu, jak bez ręki”. Telefony są coraz bardziej funkcjonalne – od dawna nie służą już wyłącznie do dzwonienia czy wysyłania wiadomości tekstowych. Dzisiejsze telefony to drogie i skomplikowane urządzenia, umożliwiające nieprzerwane bycie online. Liczba użytkowników urządzeń mobilnych stale rośnie, dlatego też strony internetowe powinny być dostosowane do ich wymagań. Dziś bardzo popularnym rozwiązaniem jest tworzenie osobnej, mobilnej wersji strony www bądź budowa witryny responsywnej, prawidłowo wyświetlającej się zarówno na urządzeniach tradycyjnych, jak i tabletach i smartfonach. W przyszłym roku podobnych witryn będzie jeszcze więcej, gdyż Google zapowiada mobile-first index.

Mobile-first index – zmiana w sposobie indeksowania stron

Pierwsze wzmianki na temat mobile-first index pojawiły się w Internecie dawno temu. Jednak dopiero w marcu bieżącego roku firma Google zajęła oficjalne stanowisko w tej sprawie i zapowiedziała wprowadzenie zmiany w sposobie indeksowania stron. Zmiany miały być wprowadzone jeszcze w tym roku, jednak prace nad algorytmem Google przedłużają się i wszystko wskazuje na to, że mobile-first index stanie się faktem dopiero w 2018 roku.

Mobile-first-index - zmiana w sposobie indeksowania

Na czym dokładnie mają polegać zapowiadane zmiany?

Najprościej mówiąc chodzi o to, że witryny przystosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych będą indeksowane w pierwszej kolejności. Dotychczas istnienie mobilnej wersji strony internetowej było tylko jednym z wielu czynników rankingowych Google. W przyszłym roku wiele się zmieni, a przede wszystkim:

– Nastąpią zmiany w sposobie rankingowania stron www,

– To, czy użytkownik korzysta z wyszukiwarki za pomocą komputera, czy też smartfonu i tabletu, nie będzie miało żadnego znaczenia. Strony przystosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych zyskają w rankingu wyszukiwarki przewagę nad stronami nieresponsywnymi,

– Prawdopodobnie nastąpią pewne zachwiania w wynikach wyszukiwania, ale nie powinny być gwałtowne, gdyż zmiany będą prowadzane stopniowo,

– Procesu wdrażania nowego rozwiązania ma być rozłożony w czasie i zająć nie więcej niż 5 lat.

Czy strony desktopowe zostaną usunięte z wyszukiwarki?

Oczywiście, że nie, jednak będą miały znacznie mniejszą szansę na wybicie się na wyższe pozycje w rankingu stron. Unikalność, użyteczność i ilość treści na tych stronach, a także zawartość słów kluczowych i inne elementy, które należy usprawnić w procesie optymalizacji, nadal będą miały ogromne znaczenie. Jeśli jednak roboty wyszukiwarek będą miały do wyboru dwie równie dobre strony, ale jedna z nich będzie stroną mobilną, to właśnie ona zajmie wyższą pozycję.

Mobile-first index cieszy użytkowników mobilnych

Zmiany w sposobie indeksowania stron spowodują, że nastąpi wysyp stron mobilnych. Każdy, komu będzie zależało na zajęciu wysokiej pozycji w rankingu, będzie musiał zadbać o użytkowników smartfonów i tabletów. A ci bardzo cieszą się ze zmian, bo korzystanie z Internetu stanie się dla nich łatwiejsze i przyjemniejsze.