Zamknięcie katalogu wp

Zamknięcie katalogu wp

Katalog wp zostaje zamknięty

Z dniem 7 stycznia w polskim Internecie gruchnęła wiadomość o zamknięciu jednego z największych i najstarszych polskich katalogów stron czyli katalogu wp.

Każdy kto choć liznął temat jakim jest pozycjonowanie stron w Internecie wie czym jest katalog stron. Tak więc według informacji które możemy znaleźć na stronie katalog.wp.pl z dniem 7 stycznia 2019 roku wstrzymana została możliwość zakładania nowych kont oraz modyfikowania starych treści. Całkowite zamknięcie katalogu wp nastąpi natomiast 31 stycznia 2019 roku.

Jak żyć z zamkniętym katalogiem wp

Po pierwsze w polskim Internecie nadal mamy do dyspozycji sporo dużych katalogów np. katalog.interia.pl

Po drugie katalogowanie nie jest już tak ważnym elementem pracy SEO’wca jak kiedyś więc można beż żalu przejść nad zamknięciem katalogu wp do życia codziennego.

Po trzecie natura nie znosi próżni więc wielce prawdopodobne że w miejsce zamkniętego katalogu wp jak grzyby po deszczu wyrosną nowe miejsce. Jednak ich polecanie jest sprawą mocno dyskusyjną.

Potencjalne przyczyny zamknięcia katalogu wp

katalog interiaJeżeli chodzi o przyczyny dla których katalog wp został zamknięty to moim zdaniem najbardziej prawdopodobne wydaje się zamknięcie z powodu nowych przepisów RODO, ilość informacji przetwarzanych w takim katalogu jest zatrważająca dlatego też włodarze Wirtualnej Polski zdecydowali się na ten krok.

Drugim potencjalnym powodem może być koszt utrzymania katalogu w porównaniu do zysków przezeń generowanych. Być może okazało się że utrzymanie tak wielkiej ilości danych katalogowanych już od 1998 roku jest drogie.

Podsumowując, nie zależnie od przyczyn zamknięcie katalogu wp stanie się faktem wraz z końcem stycznia. Nie upatrywał bym się tutaj również jakiegoś wielkiego ciosu który zachwieje branżą SEO, katalog wp był ważnym elementem pozycjonowania ale nawet u szczytu swojej świetności jego zniknięcie nie spowodowało by bardzo dużych przetasowań w pozycjach obecnie natomiast jego wpływ jest już jedynie marginalny i można traktować go jako ciekawostkę.